Офіційний сайт храму Різдва Пресвятої Богородиці села Дзвінкове та Перевіз

Великий піст

Великий піст
- найкраща пора року. І якщо хтось вважає, що його початок віщує всілякі обмеження та заборони, то глибоко помиляється. Адже Великий піст - це подорож, паломництво до великої пасхальної радості, а хіба буває дорога без труднощів?


Як і належить будь-якій подорожі, пасхальне паломництво готує багато цікавих зустрічей і подій. А труднощі та скорботи, які виникатимуть дорогою, розчинятимуться радістю нашого сходження. Мільйони віруючих в усьому світі вирушають у цю подорож, яка приведе їх до світлого торжества Христового Воскресіння.


Розквітнути душею, принести Господу духмяні квіти християнських чеснот -ось мета духовного паломництва. Саме тому Церква у своїх гімнах називає Великий піст духовною весною.


У перші чотири дні Великого посту головна подія для православних - читання в церкві Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського, коли при світлі свічок у напівтемряві православного храму лунатимуть слова глибокого покаянного плачу та зворушливого моління перед Богом про помилування.


Покаяння - основний мотив Великого посту, головна справа на шляху до свята. До цього нас спонукає Церква з перших днів великоднього паломництва.


У суботу першої седмиці ми вшановуємо пам`ять великомученика Феодора Тирона, який допоміг візантійським християнам дотриматися посту, звелівши замість осквернених ідоложертовною кров`ю харчів їсти коливо (відварена пшениця з медом).


Перша неділя Великого посту - Торжество Православ`я. Саме цього дня у 842 році відбулося церковне святкування, встановлене візантійською царицею Феодорою на честь відновленого вшанування святих ікон. Це торжество перемоги Істини над неправдою, а також нагадування про те, що кожна людина є образом Божим. І щоб цей образ проявився в нас у всій повноті, ми повинні очищати себе від гріхів.


Сходячи щодалі вище на шляху до Великодня, ми не забуваємо і про наших спочилих братів і сестер. Молитися за їх упокій Церква буде три суботи поспіль - другу, третю і четверту. Ця молитва - свідчення нашої любові до ближніх, адже після смерті вони не зникають, а ми не викреслюємо їх із нашого життя. Любов вічна!


Другої неділі Великого посту ми дізнаємося про таємницю Божественного світла, що осяває святих, які очистилися молитвою і постом. Про нього в XIV столітті учив святитель Григорій Палама, пам`ять якого вшановується цього дня. Це світло Преображення - світло слави «майбутнього віку».


Дві седмиці позаду. І з цієї висоти нам уже видно Хрест Спасителя, без якого неможливе Воскресіння. Тому третій тиждень - Хрестопоклонний. На середину храму виноситься Святий Хрест, якому ми вклоняємось і який шануємо як знаряддя нашого спасіння.


Четверта неділя - пам`ять преподобного Іоанна Ліствичника, вчителя духовності, автора знаменитої "Лествиці" - порадника в боротьбі зі страстями та надбанні чеснот.


У четвер на п`ятій седмиці повністю читається канон преподобного Андрія Критського, звершується так зване «велике стояння», або «стояння святої Марії Єгипетської» (сама служба в більшості храмів звершуватиметься в середу ввечері). Під час цього богослужіння читають житіє преподобної Марії Єгипетської, яке багато віків поспіль є прикладом глибокого покаяння та можливості докорінної зміни життя.


У суботу п`ятої седмиці звершується особливе свято на честь Божої Матері - "Похвала Пресвятої Богородиці" - з читанням акафіста.


П`ята неділя Великого посту - день пам`яті преподобної Марії Єгипетської, прославляння Божого милосердя.


Субота шостої седмиці - Лазарева, спомин про воскресіння Іісусом Христом Лазаря Чотириденного, в якому ми бачимо провіщення Воскресіння Христового.


Шоста неділя Великого посту - Вербна - Вхід Господній до Єрусалима. Цього дня освячуються гілки верби, з ними ми стоятимемо під час богослужіння, немов жителі древнього Єрусалима, зустрічаючи Христа, Який іде на хресні страждання.


На Страсній седмиці кожен день - великий. Наша подорож добігає кінця, і ми йдемо за Христом, проживаючи разом із Ним події останніх днів Його земного життя.


Для нас надзвичайно важливо бути учасниками Таємної Вечері - Літургії Великого Четверга, а у Велику П`ятницю, з благоговінням стати перед розіп`ятим Христом, почути 12 страсних Євангелій (ця служба зазвичай звершується у Великий Четвер увечері).


Велика Субота - день скорботної тиші. "Да молчит всякая плоть человеча..." - піснеспів Літургії Великої Суботи закликає у великому трепеті та благоговінні змовкнути перед Таїною спасіння роду людського. Разом із благообразним Йосифом, праведним Никодимом і мироносицями ми беремо участь у погребінні Спасителя.


Увечері (напередодні Великої Суботи), а в деяких храмах і монастирях опівночі, звершується Служба Погребіння Христа.


... Христос ще у гробі, але все вже сповнене передчуттям пасхальної радості. Ось-ось настане довгоочікуваний день Воскресіння, коли буде відвалено камінь печери і світлий Ангел скаже: "Він воскрес!".Создан 21 мар 2013Храм Успіння Пресвятої Богородиці (Пирогощі) Церква.info: Офіційний веб-сайт УПЦ Київського Патріархату Погода Київ